Eminönü’nün Asırlık Markası, HAFIZ MUSTAFA

Şekerci Hafız Mustafa, Sultan Abdülaziz Han döneminde, Hacı İsmail Hakkı Bey tarafından 1864 yılında İstanbul Bahçekapı’da kurulmuş ve ardından mahdumu Hafız Mustafa tarafından devralınmıştır.

Akide şekerinin ilk üreticilerinden olan Hacı İsmail Hakkı Bey, öncelikle Eminönü Bahçekapı’daki dükkanın bodrum katında dibek taşıyla akide şekeri yapmaya başlamıştır.

Hafız Mustafa’nın poğaçayı ilk bulan ve imal eden kişi olduğu bilinmektedir. Hafız Mustafa, hamur işi ve tatlıcılık alanında 1926-1938 yılları arasında Avrupa’da 11 adet madalya kazanmıştır. Ulusal alanda markanın güvenirliğini arttırırken, uluslararası alanda da Türk ürünlerini dünyaya tanıtarak yüksek marka bilinirliğini kanıtlamıştır. Hafız Mustafa’nın mahdumu Cemil Bey de aynı geleneği sürdürerek, “Çikolat Cemil” markasıyla, güvenilir marka algısını devam ettirmiştir.

Eminönü’nün en eski işletmelerinden, Osmanlı döneminin önemli şekercisi Hafız Mustafa’yı 2007’de satın aldıktan sonra dünyaca ünlü bir marka haline getiren Avni Ongurlar, bugün tatlı kültürünü tüm dünyaya tanıtıyor.

#Eminönü #Sirkeci #HafızMustafa #BahçeKapı #Eminönü #Tahtakale #TahtakaleCaddesi #EminönüTahtakale #BalkapanıSokak #BalkapanıHan #Hasırcılar #HasırcılarCaddesi #UzunÇarşı #SabuncuHan #MısırÇarşısı #Kantarcılar #Marpuççular #Fincancılar #sirkeci 05334301876 #eminönü #tahtakale #MahmutPaşa #Yeşildirek #Sultanhamam #Süleymaniye #Mercan #Hobyar #Sururi #Hocapaşa #cağaloğlu #NevzatAyaz #ticarigayrimenkul